Zalecenia dla zdrowiejących alkoholików

Oddział Leczenia Uzależnień. Program Terapii Podstawowej Grupa Psychoedukacji.

Teraz gdy przestałeś pić i podjąłeś decyzję o leczeniu, Twoim głównym problemem jest utrzymanie trzeźwości. Pamiętaj, że życie’ w trzeźwości jest najważniejszą sprawą. Rozważnie informuj innych o swoich problemach z alkoholem. Często używaj stwierdzenia NIE PIJĘ. Do osób, które nie szanują Twojej decyzji, mów stanowczym głosem NIE PIJĘ! Powtarzaj to do skutku! Nie musisz się tłumaczyć nie usprawiedliwiaj się. Jeżeli chcesz, to powiedz o tym, że jesteś osobą uzależnioną od alkoholu i NIE PIJESZ.

Oto kilka wskazówek ułatwiających trwanie w trzeźwości:

1. Zadbaj o to, aby w domu nie było żadnego alkoholu. Nie zgadzaj się na to, aby ktoś przynosił na spotkanie z Tobą alkohol. Pamiętaj o zagrożeniu jakie niesie ze sobą wypicie piwa.

2. Unikaj miejsc, w których kiedyś piłeś, zrezygnuj z odwiedzin osób, z którymi piłeś, zrezygnuj ze spotkań towarzyskich na których podaje się alkohol.

3. Staraj się jeść do syta, z pełnym żołądkiem odczuwać będziesz mniejszą chęć do picia alkoholu.

4. Ogarniająca Ciebie trudna do opanowania chęć do upicia może być spowodowana tym, że organizm usilnie domaga się płynu. Wypij dużo na przykład wody mineralnej. Soki owocowe, herbata lub kawa z dużą zawartością cukru dobrze zaspokoją zapotrzebowanie organizmu na płyny.

5. Picie alkoholu zaburzyło w organizmie zasoby witaminy B odgrywającej podstawową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Użyj dużych dawek dobrze przyswajalnych witamin, szczególnie zawierających witaminę B. Nie zagraża to przyzwyczajeniem do ich zażywania.

6. Bądź stale czynnym i aktywny. Nigdy nie siedź wpatrując się w przestrzeń, z umysłem niczym nie zajętym. Stale rób coś, najlepiej coś pozytywnego. Idź na spacer, zrób porządek na półce, weź kąpiel, idź do fryzjera, ogol się, zajmij się ogrodem, zatelefonuj do kogoś. Każda z tych czynności przerwie narastanie złego nastroju.

7. Wykorzystaj telefon do uzyskania wsparcia od innych osób. Źródłem siły może być dla Ciebie kontakt z osobami zdrowiejącymi w chorobie alkoholowej. Osoba do której się zwrócisz, może również potrzebować rozmowy tak samo jak Ty. Nigdy nie wahaj się! Dzwoń!!! Najłatwiej spotkasz takie osoby w grupach Anonimowych Alkoholików. Kontakt łatwo nawiążesz poprzez Telefon Zaufania AA.

8. Nastrój depresyjny może być spowodowany niedyspozycją fizyczną. Prowadź regularny tryb życia, gimnastykuj się, spaceruj. Jeżeli możesz uprawiaj rekreacyjnie sport.

9. Ułóż sobie plan dnia, tak aby codziennie zadania realizować do końca. Doświadczaj dużo satysfakcji, a nie tylko przeżywaj kolejne dni.

10. Realizując życie dawaj pierwszeństwo rzeczom najważniejszym. Pamiętaj, że Twoja trzeźwość jest na pierwszym miejscu.

11. Cokolwiek robisz, rób to systematycznie. Spiesz się powoli. Ludzie pijący chętnie robią wszystko zbyt szybko i zbyt dużo.

12. Powrót do picia niszczy wszystkie plany. Przede wszystkim nie pij aby nie wyolbrzymiać swoich kłopotów.

13. Pamiętaj o tym, że picie bezalkoholowego piwa lub szampana jest tak samo niebezpieczne jak pierwszy kieliszek alkoholu.

14. Dbaj o pogodę ducha. Bądź tolerancyjny i unikaj zdenerwowania, utrata panowania nad sobą zagraża trzeźwości.

15. W codziennym życiu wykorzystaj modlitwę o pogodę ducha poddając się opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujesz.


Boże, użycz mi pogody ducha,
abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić.
Odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego...

0 komentarze:

newer post older post Home